Evergrey – Theories Of Emptiness - (2024)


 

 

                     Po ponad 30 latach istnienia Evergrey zespół grający progresywnego metalu z Göteborga wydali nową płytę. Pięcioosobowy skład prowadzony przez założyciela, wokalistę i gitarzystę Toma S. Englunda, wydał swój czternasty album studyjny, "Theories Of Emptiness", 7 czerwca 2024 roku nakładem Napalm Records. Bez wątpienia nowy album to jedna z najbardziej dynamicznych płyt, jakie zespół nagrał w swojej karierze. "Theories Of Emptiness" został wyprodukowany przez Toma S. Englunda i Jonasa Ekdahla, a zmiksowany przez Adama "Nolly'ego" Getgooda (ex-Periphery). Produkcji albumu dopełnił swoim masteringiem Thomas "Plec" Johansson (Soilwork, The Night Flight Orchestra, Onslaught, Eleine). 


                    Album rozpoczyna się od piosenki "Falling From The Sun" atakuje żywiołowością i intensywnością, rozbrzmiewa bardzo agresywnie i mocno. Idąc dalej utwór "Misfortune" jest przenikliwy ze względu na swoją różnorodność muzyczną z dużą ilością przemyślnych dźwięków. Numer "To Become Someone Else" balansuje na zasadzie kontrastu pomiędzy delikatnością a ostrością. Ambientowe dźwięki robią tutaj dodatkową robotę. Odpowiednio zbudowana i zbilansowana przestrzeń, ma w sobie dużo smaczków natury nastrojowej. Kawałek "Say" również trzyma poziom warstwy brzmienia, stosując ciężkie riffy i organy Hammonda. Ze względu na melodię można usłyszeć tutaj masę chwytliwości a zarazem balans między tempem a rytmem. Piosenka "Ghost Of My Hero" prezentuje niesamowicie wyrazisty klimat balladowy z dużą ilością riffów. Orkiestrowe zagranie jeszcze bardziej wzmacniają efekt końcowy. Utwór "We Are The North" z dużą ilością zagadkowości i tajemniczości, zachowuje swój urok. Muzyka podkreśla złowieszczy klimat i nastrój. Kawałek "One Heart" w którym umieszczono głosy fanów, na pewno buduje więź pomiędzy zespołem. Entuzjazm z marszowym klimatem podkreślają moc i przebojowość. Gotycki nastrój panuje w "The Night Within" z dużą dawką mrocznego wymiaru. Ma to w sobie magiczny wymiar. Utwór "Cold Dreams" z gościnnym udziałem wokalisty Katatonii Jonasa Renkse z dużą ilością surowości oraz ciężkości względem riffów i wokalny daje poczucie niepokojącego wydźwięku. W "Our Way Through Silence" wyraźnie słychać że to idealnie pasujący kawałek do radia z dużą ilością chwytliwości i melodii. Piosenka tytułowa "A Theory Of Emptiness" dopełnia całości, z dużą ilością nadziei w stylu wpływów Pink Floyd. 

 
 
                        Album zapewnia niesamowitą podróż muzyczną w bardzo różnorodnym przeznaczeniu. Album jest pełen głębi i przede wszystkim łatwo nie puszcza. Dużo w nim emocji oraz tematów, które chłonie słuchacz. 

Moja ocena: 4,5/5

Komentarze

Popularne posty