Harpazo – The Crucible - (2024)


 

 

                    Rockshots Records z dumą ogłasza wydanie "The Crucible", debiutanckiego albumu Harpazo, supergrupy utworzonej przez gitarzystę Marca Centanniego oraz producenta, autora tekstów i multiinstrumentalistę Gary'ego Wehrkampa (Shadow Gallery, Ayreon). ​ Ta opera z progresywnego rocka, której premiera zaplanowana jest na 28 czerwca w Europie i 5 lipca w USA, to ekscytująca podróż przez dystopijną przyszłość, łącząca elementy progresywnego i power metalu z wpływami symfonicznymi i celtyckimi. 


                    Płytę rozpoczyna utwór "The Ichor" który jest napędzany gitarą, gdzie płynnie łączy we sobą ciężar i melodyjność. Chwytliwość, dużo mocy oraz intensywność robią tutaj świetną robotę, dzięki też epickiej intensywności z gościnnym udziałem DC Coopera. Z kolei "Legion Program" jest pełnego rozmiaru przerywnikiem z bardzo futurystyczną atmosferę, gdzie przypomina ścieżki dźwiękowe z filmów science-fiction. W "I Am God" zespół prezentuje power metalowy hymn z dużą ilością chwytliwości i intensywności. Słychać doskonale, że zespół stawia na mocne i zlowieszcze przeżycia. Co ciekawe w "Golden Crown" muzyka jest bardziej progresywna, co słychać po różnorodności muzycznej utrzymanej w koncepcji rockowo - metalowej. Atmosfera również jest tutaj napięta i niepewna, co też podkreśla wyjątkowość brzmienia. Utwór tytułowy "The Crucible" to pokaz pięknej prog metalowej ekspresji, dużo tutaj furustycznego granie w bardzo epicko metalowym stylu. Porywające solówki gitarowe i klawiszowe robią odpowiednią robotę. Refren również zapada w pamięć przez swoją chwytliwość. Epicka kontynuacja "Two Witness" pokazuje również swoje niepowtarzalne oblicze. Ta piosenka jest cięższa niż poprzednia. Jazzowe wpływy, szybkie i technicznie solówki na klawisze robią wrażenie. Muzyka tutaj powoduje ciarki na ciele. Piosenka "Change Of Heart Pt. I" posiada dużo emocji i jest skomplikowana podróżą emocjonalną. Wykorzystanie podwójnych sól gitarowych i klawiszowych robi wrażenie, i daje poczucie synergii i magii. W kompozycji "Ultimatum" bardzo mocno pokazuje i udowodnia epickość i melodyjność power metalowej konstrukcji. Kawałek "We Are Weak" posiada mroczno - symfoniczną atmosferę. W "Small Price To Pay" zespół stawia na ciężkość oraz intensywność. Słychać że Harpazo chcę postawić na budowanie narracji przez spójną całość. Utwór "Change Of Heart Pt.2" pokazuje niesamowicie zgrabny spektakl rocka progresywnego z nostalgiczną balladą. Epickość za pomocą orkiestracji powoduje ciarki na plecach. Zamykający "The Book Of Life"  pokazuje w pełni muzyczną podróż w celtyckiej atmosferze rocka progresywnego.

 
 
                    Metalowa opera z bardzo ciekawą historią. Dużo tutaj różnorodności muzycznej, dzięki czemu zespół stawia na nastrojowość, klimat oraz intensywność. Harpazo zaprezentował wysoki poziom gry pod względem brzmienia.

Moja ocena: 4/5

Komentarze

Popularne posty