Bruce Dickinson – The Mandrake Project - (2024)


 

                    "The Mandrake Project" to siódmy album studyjny wokalisty Iron Maiden, Bruce'a Dickinsona, wydany 1 marca 2024 roku nakładem BMG Rights Management. Autorami piosenek na albumie byli Roy Z i Dickinson. To pierwszy solowy album Dickinsona od prawie dwóch dekad od wydanego w 2005 roku "Tyranny of Souls", wyznaczający najdłuższą przerwę pomiędzy dwoma albumami studyjnymi w jego solowej karierze. Artysta zapowiedział ogólnoświatową trasę promocyjną albumu. Album został ogłoszony 1 grudnia 2023 r. jednocześnie z pierwszym singlem, towarzyszącą mu serią komiksów, która ma zostać opublikowana w następnym roku, a także datami tras koncertowych po Wielkiej Brytanii i Europie na wiosnę i lato 2024 r.

 

                    Płytę rozpoczyna utwór tytułowy "Afterglow Of Ragnarok" to potężny punkt w tą płytę. Złowrogość, mroczność jest tutaj bardzo mocno obecna. Melodie i brzmienie są wyjątkowe, oraz ponadczasowy głos Bruce'a Dickinsona robi ogromne wrażenie. O dziwo "Many Doors To Hell" jest bardziej stonowany, ale napędzany klasyczną siłą. Roy Z czaruje w chwale. Niszczycielski refren oraz chwytliwość robią wrażenie. W "Rain On The Graves" Bruce i spółka skupiają się na aranżacji, dużo tutaj teatralności, symfonicznymi. Dużo tutaj riffów rodem z lat 80 - tych i klawisze robią wrażenie. "Resurrection Men" ma w sobie sporo hiszpańskiego brzmienia i gitary inspirowane flamenco, ale bardzo umiejętnie łączy się z hard rockiem oraz progresywnym metalem. Dużo tutaj po raz postawienia na klimat w postaci mroku, można odnieść wrażenie że jest tutaj też westernowa atmosfera. W "Fingers In The Wound" to wbrew pozorom bardzo prosty kawałek z melancholijną duszą, z rockowym stylu. Alternatywna wersja utworu "Eternity Has Failed" z albumu "The Book Of Souls" gdzie słychać emocjalnym hymn o znacznie cięższej atmosferze. Dużo tutaj psychodelicznej energii. W "Mistress Of Mercy" jest dużo zawrotnego tempie, a przede wszystkim rockowa energia w czystej postaci. Ballada "Face In The Mirror" jest w pełni elegancka ale ma w sobie dużo ponurowego klimatu, dużo tutaj majestatyczne grania w wyrazistym stylu. Przede wszystkim "Shadow Of The Gods" pod względem brzmienia i tekstowym wybrzmiewa naprawdę mrocznie, a zarazem życiowo, na temat pustki. Album zamyka prawie 10 - minutowy "Sonata (Immortal Beloved) w iście królewski stylu. Dużo tutaj industrialnego podejścia, gotyckich wpływów oraz emocjalnego grania. Bruce Dickinson i Roy Z wieńczą płytę w genialnym wykonaniu. 

 
 
                        "The Mandrake Project" to wspaniała i obowiązkowa płyta dla fanów heavy metalu. Słychać że tutaj wszystko jest nagrane na najwyższym poziomie. Album wyraźnie pokazuje wrażliwą i emocjonalną stronę ze względu na poruszający ton głosu Bruce'a, czy też surowość brzmienia gitar. Różnorodność muzyczna wyraźnie jest tutaj zaznaczona i wygrywa w wielkim stylu.

Moja ocena: 4,5/5

 

Komentarze

Popularne posty