Cabrakaän - Aztlán - (2023)


 

 

                    Cabrakaän to meksykański zespół metalowy, który obecnie ma siedzibę w Calgary w Kanadzie. Powstały w 2011 roku, a ich misją było nasycanie metalu tradycyjnymi instrumentami i elementami folkowymi. W tym roku wydają album "Aztlán", a jako uzupełnienie go wyprodukowali film dokumentalny, który dokładniej wyjaśnia ich muzyczne pochodzenie i dziedzictwo. Ogólnym celem filmu dokumentalnego jest pokazanie historii zespołu obecnym i nowym widzom. Chodzi o to, jak podczas scenerii wykorzystują muzykę, aby zachować swoje meksykańskie korzenie kulturowe założyli swój zespół w nowym kraju poprzez opowiadanie historii w swojej muzyce, włączanie motywów ludowych i współpracę z Kanadyjczykami podczas splatania swoich kultur. Film jest wyświetlany w języku hiszpańskim z angielskimi napisami i zawiera wywiady z profesjonalnymi twórcami instrumentów i antropologiem. 


                    Płytę rozpoczyna utwór "Tonantzin" który nawiązuje tekstowo do Matki Ziemi. W warstwie muzycznej kawałek tworzy spokojną atmosferę dzięki elementom perkusyjnym, oraz smyczków. "Fuego" to numer o przeczuciach i koszmarach, jakie towarzyszyły Aztekom w związku z hiszpańskim podbojem. Muzycznie to mroczny i melancholijny numer, który nie traci energii, wręcz przeciwnie napędza się. "Luces Y Sombras" zarówno pod względem muzycznym jak i tekstowym robi wrażenie, dodając dużo dramatyzmu. Utwór "La Cigarra" jest coverem tradycyjnej piosenki mariachi autorstwa Raymundo Pereza Soto. W kawałku gościnnie wystepuje występuje wokalista Reed Alton z metalowego zespołu Osyron, oraz skrzypek James Watson. Zespół dodaje metalowego pazura oryginalnej wersji. W "Malintzin" zespół łączy elementy orkiestrowe, plemienne i metalowe. W kawałku "Mictlan" muzycznie piosenka zawiera grę gitary hiszpańskiej, trąbki Majów i aranżacje orkiestrowe. W "Tlaloc" zespół wykorzystuje połączenia hiszpańskiej gitary, chórów, growlu, oraz klimatycznych dźwięków które nawiązują do starożytnych cywilizacji. W "Yolot" zespół opowiada historią miłosną pomiędzy hiszpańskim żołnierzem a rdzenną kobietą. Kawałek zawiera elementy smyczkowe, które pomagają opowiedzieć nam historię. Album zamyka "Xochitl" który łączy piosenkę miłosną z kołysanką, pod względem brzmienia, pokazuje szereg emocji. 


                    Dzięki swojemu potężnemu i energetycznemu brzmieniu Cabrakaän pokazuje moc, a także elementy które opowiadają historii w swojej muzyce, włączanie motywów ludowych, dzięki czemu zespół oddaje hołd tradycji!

Moja ocena: 8,5/10

Komentarze

Popularne posty