Deep Sun - Dreamland - Behind The Shades - (2022)


 

                    Zespół Deep Sun powstał w 2005 roku i pochodzi z Olten w Szwajcarii. To symfoniczny metalowy zespół z elementami folkowymi i do tej pory wydali jedną EP-kę, a teraz trzeci pełnowymiarowy album. „Dreamland – Behind The Shade” został wyprodukowany, zmiksowany i zmasterowany przez Franka Pittersa. Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest imponujący zakres wokalisty Debory Lavagnolo. Jej śpiew jest często operowy. Oprócz Debory w zespole występują Angelo Salerno jako gitarzysta basowy, Tobias Brutschi jako perkusista, Tom Hiebaum jako klawiszowiec oraz Stephen Riner jako gitarzysta.


                    Mocno podoba mi się początek albumu, bo zaczyna się od instrumentalnego utworu „Prologue”. Ta piosenka miesza pozytywne i mroczne nastroje dzięki czemu jest, od razu klimatycznie. Ten kawałek opisuje historię młodej dziewczyny, której rodzice zabronili wstępu do lasu. Tytułowy utwór „Behind The Shades” łączy ciężkie gitary z elementami symfonicznymi. Gitary i fortepian są głównymi instrumentami, a sam wokal Debory jest mocno zróżnicowany. „Dreammaster” brzmi mocno filmowo, z chwytliwymi klawiszami oraz wokalem. Melodie są tutaj momentami folkowe. „Living The Dream” dalej uderza brzmieniem symfonicznego metalu. Przede wszystkim zespół prezentuje dobrą harmonię oraz chwytliwość. W „Killer In A Dream” główną rolę pełnią gitary oraz wokale. Interesujące są też zmiany tempa przez symfoniczne aranżacje. „In Silence” to ballada, która jest mocno emocjalna. Wszystkie instrumenty wzmacniają potęgę symfonii, a smyczki tylko pogłębiają poczucie smutku i tęsknoty. Mam wrażenie, że „Secret Garden” mocno nawiazuje do historii dziewczyny z okładki. Muzycznie dalej jest symfonicznie oraz porywająco. „Mitternachtstanz” mocno czaruje folkowym klimatem. Tekst piosenki jest w języku niemieckim. Ten utwór jest chwytliwy i przyjemny w odbiorze. „Hands In Anger” to najcięższy i najszybszy utwór na płycie. Growle perkusisty Tobiasa Brutschiego dodają interesującego efektu do wysokiego śpiewu Lavagnolo. „Rogue Dreaming Leprechaun Part 2” to kontynuacja utworu „Dreaming Leprechaun” z albumu „Race Against Time” z 2016 roku. Sam utwór łączy elementy folkowe z symfonicznymi melodiami, które pasują do muzyki metalowej. „Euphoria” kończy album klimatycznymi melodiami.


                    „Dreamland – Behind The Shade” to dobry symfoniczny metalowy album, który ma swoje mocne strony w różnorodności brzmienia, melodii i wybitnej wokalistce. Wszystkie piosenki na albumie są dobrze skomponowane, a ich pisanie jest bardzo dojrzałe. Zespół ma silną i niepowtarzalną tożsamość z mnóstwem talentów.Deep Sun to powiew świeżego powietrza w gatunku, który zbyt często jest autotematyczny.


Moja ocena: 8,5/10

 

Komentarze

Popularne posty