Ray Wilson - The Weight Of Man - (2021)


 

                    Ray Wilson urodził się 8 września 1968 roku w Dumfries w Szkocji. Po tym, jak był częścią zespołu o nazwie Guaranteed Hope w latach 90., a nawet wydał z nimi album, jego głównym pierwszym etapem było bycie częścią Stiltskin. W szczególności był częścią ich albumu The Mind’s Eye, który miał bardzo dobre miejsca na listach przebojów w całej Europie. Główny singiel Inside znalazł się nawet na szczycie list przebojów w Wielkiej Brytanii. Od 2005 roku Wilson powraca do zespołu od 2005 roku. W 1996 roku odszedł ze Stiltskin, aby dołączyć do zespołu Genesis Mike'a Rutherforda i Tony'ego Banksa. W końcu był tylko jeden album Genesis z Wilsonem, 1997 Calling All Stations. Od 2003 roku Ray Wilson wydaje solowe albumy. The Weight Of Man jest już jego siódmym.


                    Album zaczyna się wolnym rockowym utworem „You Could Have Be Someone”. Głos Raya Wilsona ma imponujący, chwytliwy charakter. Melodia w „Mother Earth” pozwala słuchaczowi spojrzeć na świat gdzie czasy dramatycznie się zmieniły. Piosenka ma dużo głębi oraz atmosfery. „We Knew The Truth Once” brzmi niezwykle klimatycznie, i naprawdę ten utwór przyjemnie mknie do przodu. W „I, Like You” Ray filozofuje na temat społeczeństwa, braku reakcji publiczności i wartości prawdy. Utwór o zaginionych osobach i widowni, ale także o zmianach społecznych w pandemii. „Amelia ” jest jest arcydziełem Ali Fergusona na gitarze całego albumu. Słychać bardzo progresywną stronę muzyczną. Utwór tytułowy „The Weight Of Man” jest również najdłuższym utworem na albumie. Można powiedzieć że to taki typowy utwór Raya Wilsona pod względem muzycznym. Ma również fajny sposób na zmianę atmosfery poprzez przechodzenie między gitarą akustyczną a elektryczną. „The Last Laugh” to piosenka o polityce i religii, w której Ray nie szczędzi sarkazmu i melodii. W „Almost Famous” Ray Wilson pokazuje, że potrafi tworzyć krótkie, popularne utwory radiowe. Potem następują „Symptomatic” i „Cold Like Stone”, dwie piosenki, które można z grubsza zakwalifikować do stylu Song For A Friend.



                    „The Weight of Man” jest bardzo dobrą płytą jeśli chodzi o wykorzystanie nut, akordów i tonów do stworzenia prawdziwego i autentycznego muzycznego krajobrazu. „The Weight Of Man” to nie tylko kolejny album Raya Wilsona. To album w szczególnym czasie i pod wieloma względami świadectwo jego doświadczeń. Ray Wilson jest niesamowitym muzykiem zgromadził wokół siebie właściwych ludzi. Rezultatem są albumy takie jak „The Weight Of Man”.


Moja ocena: 8,5/10

 

Komentarze

Popularne posty