Heart Healer - The Metal Opera By Magnus Karlsson - (2021)
Heart Healer to zespół Melodic Power / Symphonic Metal z różnych krajów, w tym z USA, Szwecji, Hiszpanii i nie tylko. To metalowy projekt operowy Magnusa Karlssona, znanego ze współpracy z Primal i Magnus Karlssons Free Fall. W 2020 roku był bardzo zapracowanym człowiekiem, wydając nowy album ze swoich dwóch projektów i pracując nad tą Metalową Operą. Zwerbował 7 wokalistek do tego projektu, kilka powszechnie znanych i kilka nowych, świeżych twarzy, które świat może usłyszeć. Te wokalistki to Adrienne Cowan z Seven Spires i Avantasia, Ailyn z Her Chariot Awaits, Youmna Jreissati z Ostura, Netta Laurenne z Smackbound, Noora Louhimo z Battle Beast, Margarita Monet z Edge Of Paradise, Anette Olzon z Dark Element, a dawniej Nightwish.
Otwierający utwór „Awake” ma długie, na krótko tajemnicze intro, po którym natychmiast następuje symfoniczna orkiestracja i chwytliwe riffy. To naprawdę zaczyna się od narracyjnego wokalu Cowana, po którym historia natychmiast staje się oczywista. Następnie wpada chwytliwy refren i w połowie piosenki Karlsson pokazuje, jak wielkim jest wielbicielem orkiestracji Tuomasa Holopainena i Nightwish. Drugi utwór w postaci „Come Out Of The Shadows” prowadza trzy postacie, śpiewane przez Margaritę Monet, Nettę Laurennę i Youmnę Jreissati. Dramatyczna oprawa piosenki wzmacnia przerażającą, mroczną atmosferę piosenki. Interakcja kobiecych głosów potęguje wrażenie teatru rodem z opery. Pod koniec piosenka zamienia się w mistyczną, nieco harmonijną atmosferę. „Who Can Stand All Alone” pojawia się nowa postać, śpiewaną przez Anette Olzon. Zaczynając od dźwięków fortepianu i raczej lekkiej instrumentacji rockowej, piosenka nabiera mocy dzięki intensywnej pracy na perkusji. Refren jest rzeczywiście chwytliwy.Adrienne Cowan spotyka Margaritę Monet i Ailyn Gimenez w czwartej piosence „Back To Life”. Ta piosenka jest rzeczywiście pięknością. Piosenka jest bardzo metaforyczna, a interakcja między trzema damami jest niezwykła. Piosenka „Into The Unknown” to jedna z dwóch piosenek, które zostały wydane przed albumem. Noora Louhimo robi ten solowy utwór, zastanawiając się nad tym, jak zostać uzdrowionym. Ta piosenka jest doskonałym dowodem na to, jak dobrze Magnus Karlsson wybrał te żeńskie głosy. Louhimo wykonuje niesamowitą robotę. Szóstą piosenkę „When The Fire Burns Out” prowadzą trzy głosy: Laurenne, Jreissati i Gimenez. Piosenka jest raczej symfoniczna i orkiestrowa i jest miłym elementem dramatycznym. Siódmy utwór „Evil’s Around The Corner” pomijając dramatyczne orkiestrowe intro, wydaje się, że jest to potężny metalowy utwór iz łatwością mógłby znaleźć się również na albumie Avantasia. Mimo to Karlsson wykonuje świetną robotę, pokazując różne uczucia - strach, desperację, ale także determinację za pomocą elementów muzycznych. Metalowa opera jest kontynuowana dwoma solowymi utworami. Pierwsza z nich to „Mesmerized” Anette Olzon. Wyraża strach ludzi. Refren jest zaskakująco melodyjny. W drugim solowym „Weaker” Adrienne Cowan coraz bardziej zdaje sobie sprawę, że używanie jej mocy czyni ją słabszą. Ta piosenka, zapoczątkowana dźwiękami fletu i strun, jest prawdopodobnie emocjonalnym punktem kulminacyjnym. Wszystkie postacie gromadzą się w tym wielkim finale w postaci „This Is Not The End” który jest po prostu arcydziełem metalowego teatru, który gra z szeroką gamą nastrojów i uczuć. Wszystko to kondensuje się w refrenie, który jest mocny, ale też trochę ckliwy.
Podsumowując, ten projekt dobrze wykorzystuje urok metalu symfonicznego, będąc dość epickim i dużym. Kinowy charakter muzyki w połączeniu z mistrzowsko wykonanymi solówkami gitarowymi, aranżacjami orkiestrowymi i imponującymi wykonaniami wokalnymi nadają albumowi głębię i teksturę. Dajcie się oczarować tym siedmiu syrenom i dołączcie do uzdrowicielki serc w jej podróży do odkrywania siebie i akceptacji jej losu.
Moja ocena: 9/10
Komentarze
Prześlij komentarz